Léčba muže s opakovanými zápaly plic
Dne 3. 4. 1996 ke mně přišel čtyřicetiletý muž se zápalem plic. Za poslední 2 roky už to bylo po páté (1x zjištěn Zlatý stafylokok, poslední zápal plic a pohrudnice byl vlevo). Vždycky měl zápal plic po prochlazení nebo sportování, když se vracel z horolezeckých výprav na jaře a na podzim, opary na horním rtu, někdy i v nose, ty mohou být i ze sluníčka, teploty nemívá. Je vysoké štíhlé postavy. Měl bledý obličej s kruhy pod očima, při hovoru se mu pohybovala nosní křídla. Působí na mně mírně nesmělým dojmem, hovoří potichu, oddaný, unavený, oči jsou jiskrné. Nejspíše by sám ke mně nepřišel, pokud bych neléčila jeho dvě děti. Pod slovy jsem slyšela: "Moc se mně neptejte, ale pomozte." Byla mu doporučena další antibiotika, ale odmítl je. Celkově měl silnou zimnici, dráždivou rýmu, která se zhoršovala pohybem, a v levé nosní dírce opar. A jeho stav se za poslední 3 dny stále zhoršoval. Měl tlakovou bolest vepředu na hrudi jdoucí z vnějšku dovnitř, která se zlepšovala lehem na zádech. Nebolestivě kašlal a vykašlával středně husté žlutavé hleny a byl dušný při malé námaze. Vyžadoval teplý čaj, před 2 dny měl velikou žízeň, vypil dvě studené minerálky v krátké době, nyní žízeň nemá. Před 3 dny se začal silně potit v noci. Posledních 14 dní měl pravostrannou bolest v čele.
Z anamnesy mi dále řekl:
OA: Měl opakované angíny, v r. 1984 mu byly odstraněny krční mandle, od té doby býval při nemocech afebrilní. Mívá permanentní vodovou rýmu s volně průchodným nosem. Krvácí mu z nosu na konci rýmy nebo při smrkání.
RA: Z otcovy strany se vyskytovala tuberkulóza plic. Sestra - ekzém.
Generálie : Je celkově zimomřivý, ale krátkodobě pokud jde ven, tak se málo obléká. ZH studené vlhko. Nemoci začínají večer před spaním a na jaře.
Pocení: Potí se snadno při malém pohybu, a to nejvíce na chodidlech (teplé), pak v podpaží a na zádech, i v noci. Poslední 3 roky mívá mastné vlasy.
Spánek mívá neklidný, spíše na pravém boku, jedna noha pokrčená nahoru, přikrytý pod teplou peřinou. Sny se mu zdají málo, spíše pracovní.
Kůže: Byla mu 2x odstraněna bradavice na levém palci u nohy, bránila mu v chůzi. Někdy má svědění na levé ruce a svědění v konečníku. Před 1 rokem měl čerstvou krev na stolici.
Hlava: Stěžuje si na bolesti hlavy v jednom místě, někdy i před cestou, při rýmě a často k večeru doma. Velmi často má afty na tvářích a nebo uvnitř dolního rtu.
GIT: Jí hodně, největší hlad má odpoledne, rád se přejídá, nemá rád maso, má oblíbené tatranky. Nejí zelené fazolky.
Psychicky se cítí spokojený, má sklon neventilovat svoje starosti ostatním. V zaměstnání se zhoršují pracovní vztahy, neříkají se věci na rovinu. Pracuje u zahraniční firmy, která se zabývá dovozem laboratorních přístrojů. Zvažuje odpoutání se od zahraničního partnera, ale má obavy o budoucnost.
Fyzikální nález: Opocený. Poslechově jsem slyšela přízvučné chrůpky nad oběmi dolními plicními poli. Velký opar na horním rtu jdoucí do levé nosní dírky.
Dále jsem ho více nevyšetřovala, neboť na něm byla vidět únava.
Analýza během akutní nemoci:
Náhlé vyčerpání, bledý vyhublý člověk s kruhy pod očima. Pohyb nosních křídel. Odpovídá pomalu. Zimomřivost. Teplá opocená chodidla. Opakující se zápaly plic, t. č. s oboustranným oparem a s bolestí na hrudi. Opakující se epistaxe, afty. Profúzní noční pocení. Modřiny. TBC v rodině.
Terapie:
Phosphor C30 ve třech dávkách po 12 hodinách, Biotussil na vykašlávání hlenů.
1. kontrola byla telefonická 5.4. kdy se celkově cítí lépe, nejvýrazněji se zlepšilo hojení oparu, únava přetrvává při malé námaze, noční pocení se zlepšilo, kašel zlepšen, rýma není. Měl výrazně citlivé stoličky na chlad a kousání pomeranče.
1. kontrola v ordinaci 11. 4., kdy říká: "Cítím se naprosto v pořádku." RTG nález byl normální. Poslechový nález fyziologický. Přetrvávala únava. Kašel není. Opar téměř zhojen, pouze ve špičce levé dírky zbytek. Spí dobře, nemá sny. Pocení mírné. Bušení srdce a bolest na hrudi nemá.
7. 5. 96 mi na kontrole řekl, že žádné podstatné změny nemá, pouze od poslední kontroly se objevila velmi intenzivní rýma, která se velmi dobře uvolňovala. Začal mít sny, 2-3x týdně, většinou dějově dramatické s dobrým koncem.
Dále jsem dokončila vstupní vyšetření:
Těhotenství matky proběhlo normálně, porod byl těžký s kleštěmi. "Byl neklidné dítě hodných rodičů." Mohl si dělat, co chtěl, ve škole chodíval po třídě během vyučování. Byl vzteklý, nebyl omezován. Ve škole prospíval dobře, nebavilo ho psaní, nerad četl nahlas a dodnes občas zadrhává při řeči. Na gymnasiu si pomalu zvykal na nové prostředí, myslel na to, zda to zvládne, měl tiky. Při trémě měl studené opocené ruce, neschopen se soustředit, vše z něho spadlo, jakmile začal mluvit. Měl strach, že neuspěje, ale téměř vždycky dopadl dobře. Při trémě míval časté nucení na močení. Plakal snadno, někdy i dnes např. při filmu nebo když před mu 2 lety zemřel pes, nebo při četbě směšné knížky. Je prý až příliš klidné povahy. Není pečlivý a nevydrží u jedné věci. Rád řeší věci hned a více věcí najednou, ale někdy i na úkor kvality. Vztek neprojevuje navenek, drží to v sobě, útěchu nemá rád, je samotář. Ale za normálních okolností má velmi rád dotyky a společnost dobrých přátel.
Poslední půlrok má strach někdy řídit rychle auto, protože je rád včas na místě a chce toho stihnout co nejvíce. Při jízdě rád soutěží. Chodí velmi rychle, spíše pomalý běh. Dnes když jel na homeopatické vyšetření, tak měl poprvé malou autonehodu. V partnerství mu nevyhovuje vedoucí role, má rád role vyrovnané. Má dvě děti a se ženou nejsou oddáni. V sexuálním životě je spokojený, ale vždycky by to mohlo být lepší. Někdy se mu tvoří spontánně modřiny. Na konci rýmy krvácívá z nosu. Většinou se hodně potí, a to na hlavě, čele a na zádech, též v noci. Mívá vlhké ponožky. Ve dvou letech ho rodiče vezli z hor do nemocnice, neví přesně proč. Pamatuje si sen z dětství, že běží z kopce a nemůže se zastavit. Hraje basket a mívá slabost v kotnících a kolenou, často sportovní úrazy. Nosí brýle na dálku 1D a 1,25D.
Analýza:
Slabost / anticipační úzkost - tiky, sebedůvěra, chyby při čtení, odpolední hodiny, vaziva kotníků, zrak /.
Emocionální citlivost, tendence k pláči. Touha po nezávislosti.
Chvění nosních křídel při pneumonii.
Začátek nemocí večer před spaním a na jaře.
Hlad po jídle se zvětší.
Touha po teplých nápojích.
Bradavice na levém chodidle odstraněné.
Spánek na pravém boku.
Terapie:
13. 5. Lycopodium C 30 ve dvou dávkách po 12 hodinách.
Kontrola 30. 10. 96.
Dříve míval často rýmu, která trvala 2 měsíce. Před třemi týdny tentokrát rýma byla velmi silná a trvala 4 dni. V poslední době má mírnou bolest v krku s hustou rýmou a má dráždivý, nebolestivý kašel, vykašlává po ránu žlutozelenavé sputum, kýchá, mírný opar v levé nosní dírce. V noci se nepotí. Mívá velký hlad, nejvíce večer po večeři. Modřiny už nemívá. V srpnu přemýšlel o smyslu rodinného soužití, udělal si v tom jasno, že je na správné cestě.
Terapie:
Lycopodium D 200 ve dvou dávkách po 12 hodinách.
Kontrola 6. 11. 96
Za 3 hod. po léku měl půl hodiny bolest na hrudi, kterou znal z období, kdy měl pneumonie. V nadcházejících dnech se objevila velmi intenzívní hlenovitá rýma. Občas v noci pije minerálku. Celkově se cítí dobře, sny se mu nezdají.
Terapie:
Sine.
Od zahájení léčby opakujících se pneumonií u tohoto muže uběhlo zatím 10 měsíců, vše nasvědčuje tomu, že uzdravování pravděpodobně bude probíhat dobře. V současné době nemám zkušenosti s homeopatickou léčbou u klientů, kteří měli doporučená antibiotika na léčení bakteriálních komplikací při onemocnění rakovinou, jako je tomu ve skupině lékařů kolem pana George Vithoulkase v Aténách. Domnívám se, že v současné době je lékaři nasazováno z forenzních důvodů zbytečně mnoho antibiotik, dokonce i na virová onemocnění, o kterých je známo, že na antibiotika nejsou citlivá. Navíc každé antibiotikum oslabuje imunitní systém, respektive tvorbu protilátek v játrech, na 6 měsíců. Podmínkou je, aby klient rozuměl dynamice homeopatického uzdravování.
Publikováno v časopise Homeopatie č.13/1997